Peru.Lima.
Z Galapág odchádzame s dobrým pocitom, že táto planéta má ešte šancu na záchranu.
Videli sme nádherný podmorský svet a presúvame sa do Limy, hlavného mesta Peru. Hneď na začiatku nás prekvapí jeho čistota. Samozrejme je to hlavne v centre mesta. Sú tam aj štvrte, kde by som nedoporučovala chodiť.

V centre sa cítite ale veľmi bezpečne asi aj preto, že na každom kroku sú policajti. Čo sa budov a kultúry týka, všade cítiť vplyv španielskych kolonizátorov. Historické centrum Vás nadchne svojou krásou. Veď nie nadarmo bolo v r.1988 zapísané na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Pôvodných obyvateľov už tu toľko nevidieť. Žije tu mix Európanov, Afričanov a Ázijatov a každý z nich si už priniesol zo sebou svoje kultúry ,zvyky a aj jedlo.


A preto ak chcete ochutnať pravé peruánske jedlá treba ísť hľadať na ulicu tzv. streetfood. Tu sa zachováva tradícia. Ako domáci hovoria: Jedlo má byť Bueno (dobré) Bonito (pekne vyzerajúce) a Barato (lacné)a to všetko tu nájdete.
Dostať tu veľmi zdravé a energiu dodávajúce horúce nápoje z Quinoy alebo kukurice. To nehovoriac o fantastickej varenej kukurici alebo kukuričných zrnách. V tomto sú Peruánci neprekonateľní. Takisto tu nájdete výborné jedlá zo zemiakov na všetky možné spôsoby.


Samozrejmosťou je aj čerstvé ovocie hlavne mango, papaya a ananás. A kto má rád čokoládu, tomu doporučujem navštíviť Múzeum čokolády, kde si môžete nakúpiť z čokolády snáď všetko od nápojov po kozmetiku. Na miestnych trhoch zase kúpite všetky možné druhy korenia a koku, ktorú by som si bohužiaľ kvôli našim zákonom nemohla doniesť domov.
Atmosféru Limy treba zažiť. Som šťastná, že som mala tú možnosť a doporučujem každému vášnivému cestovateľovi navštíviť toto pre nás stále exotické miesto.😘